Auburn Engineering honors top students, faculty and alumni at spring ceremony

By Chris Anthony

Published: Apr 17, 2019 1:13:00 PM

The Samuel Ginn College of Engineering held its annual Spring Awards Ceremony on Friday, April 12, at the Marriott at Grand National in Opelika. The college presented 30 student awards, 19 faculty awards and 10 alumni awards, in addition to honoring 48 faculty members who hold named professorships and chairs.

“These Auburn engineers have demonstrated excellence in teaching, research, academics and their careers,” said Christopher B. Roberts, dean of engineering. “Having successful students, faculty and alumni is one barometer of an institution’s quality, and these award recipients demonstrate why Auburn Engineering is becoming one of the nation’s top engineering colleges.”

This year’s winners are:

FRANK VANDEGRIFT CO-OP AWARD

Andrea Walker
Computer Engineering 

FRED AND MARY LOU BIRDSONG STUDY ABROAD SCHOLARSHIPS 

Jessica Collier
Mechanical Engineering 

Isabel Perry
Mechanical Engineering 

100+ WOMEN STRONG UNDERGRADUATE LEADERSHIP AWARDS

Alysa Gauci
Biosystems Engineering

Katelyn Jenkins
Mechanical Engineering 

100+ WOMEN STRONG GRADUATE LEADERSHIP AWARDS

Connor Lusk
Industrial and Systems Engineering 

Tharikaa Ramesh Kumar
Aerospace Engineering 

100+ WOMEN STRONG STUDY ABROAD AWARDS 

Jessica Collier
Mechanical Engineering 

Morgan Price
Mechanical Engineering

100+ WOMEN STRONG GRADUATE STUDENT FELLOWSHIP 

Morgan Ellis
Chemical Engineering 

Beijia Zhang
Civil Engineering

ALLEY FAMILY GRADUATE STUDENT LEADERSHIP FELLOWSHIP 

Michael Minkler
Chemical Engineering 

ENGINEERING STUDENT ORGANIZATION AWARDS 

Society of Women Engineers
Most Outstanding Engineering Student Organization

Theme Park Engineering Group
Most Improved Engineering Student Organization 

OUTSTANDING STUDENT AWARDS 

Omkar Satish Mulekar
Aerospace Engineering 

Adam Behr
Biosystems Engineering 

Tyler Compher
Chemical Engineering 

Natalie Palmquist
Civil Engineering 

Jack Mullins
Computer Science 

Joseph Adams
Electrical and Computer Engineering 

Justin Aufderheide
Industrial and Systems Engineering 

Helen Steeve
Materials Engineering 

Sean Herrera
Mechanical Engineering 

Hunter Friday
Software Engineering 

Evan McCarthy
Wireless Engineering 

SAMUEL GINN OUTSTANDING STUDENT AWARD 

Sean Herrera
Mechanical Engineering 

JEFF AND LINDA STONE LEADERSHIP AWARDS 

Bailey Sullivan
Industrial and Systems Engineering 

James Harris
Materials Engineering 

Ben Ratliff
Mechanical Engineering 

MARK A. SPENCER CREATIVE MENTORSHIP AWARD 

Student

Sean Herrera
Mechanical Engineering 

Faculty

Michael Zabala
Mechanical Engineering 

OUTSTANDING FACULTY AWARDS 

Vrishank Raghav
Aerospace Engineering 

Jonathan Davis
Biosystems Engineering

Jeffrey Horne
Chemical Engineering 

Molly Hughes
Civil Engineering 

Debswapna Bhattacharya
Computer Science and Software Engineering  

Victor Nelson
Electrical and Computer Engineering 

Richard Sesek
Industrial and Systems Engineering 

Bart Prorok
Materials Engineering 

Michael Zabala
Mechanical Engineering 

FRED H. PUMPHREY TEACHING AWARD 

Michael Zabala
Mechanical Engineering 

WILLIAM F. WALKER TEACHING AWARDS 

Merit

Asha-Dee Celestine
Aerospace Engineering 

Michael Zabala
Mechanical Engineering 

Superior

Rick Williams
Mechanical Engineering 

100+ WOMEN STRONG LEADERSHIP IN DIVERSITY FACULTY/STAFF AWARD 

Daniela Marghitu
Computer Science and Software Engineering 

AUBURN ALUMNI ENGINEERING COUNCIL RESEARCH AWARDS FOR EXCELLENCE 

Junior Award

Yi Wang
Biosystems Engineering

Senior Awards

Sushil Adhikari
Biosystems Engineering

Xiao Qin
Computer Science and Software Engineering

Nima Shamsaei
Mechanical Engineering

OUTSTANDING ALUMNI AWARDS

Leslie F. Kenne
Aerospace Engineering

Glenn Morgan
Biosystems Engineering

Linda DuCharme
Chemical Engineering

Max Mobley
Civil Engineering 

Jhilmil Jain
Computer Science and Software Engineering 

David Mobley
Electrical and Computer Engineering 

Lester H. Killebrew
Industrial and Systems Engineering

Mihai Irimia-Vladu
Materials Engineering 

James G. Bagley
Mechanical Engineering 

Christopher Timpson
Polymer and Fiber Engineering

Media Contact: Chris Anthony, chris.anthony@auburn.edu, 334-844-3447

Recent Headlines